Co to jest zmiana klimatu

Ludzie rozmawiają dużo o pogodzie. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli zastanowimy się nad wpływem, jaki ma ona na nasze samopoczucie, na to, jak się ubieramy i co jemy. „Klimat” to jednak nie to samo, co „pogoda”. „Klimat” to średnia warunków pogodowych dla jednego regionu w dłuższym przedziale czasu.

Klimat zmieniał się i nadal będzie się zmieniać z przyczyn naturalnych. Zaliczamy do nich nieznaczne zmiany natężenia promieniowania słonecznego czy wybuchy wulkanów, które mogą wtłoczyć do atmosfery pył odbijający z powrotem w kosmos ciepło dostarczane nam przez słońce, a także normalne fluktuacje klimatyczne.

Jednakże przyczyny naturalne tylko częściowo tłumaczą obecne ocieplenie. Zdecydowana większość naukowców uważa, że jego powodem jest rosnące stężenie wiążących ciepło gazów cieplarnianych w atmosferze, spowodowane działalnością człowieka.

Zrozumieć zmiany klimatu

Energia słońca nagrzewa powierzchnię ziemi. W miarę wzrostu temperatury, ciepło oddawane jest z powrotem do atmosfery w postaci promieniowania podczerwonego. Część tej energii zostaje pochłonięta w atmosferze przez tzw. gazy cieplarniane.

Pod tym względem atmosfera jest więc podobna do ścian i dachu szklarni, ponieważ przepuszcza widzialne światło i pochłania wychodzącą energię w postaci promieniowania podczerwonego, w ten sposób utrzymując ciepło w środku. Ten naturalny proces nazywany jest „efektem cieplarnianym”; umożliwia on życie na naszej planecie w formie, w jakiej znamy je dzisiaj. Bez niego, średnia temperatura na świecie wynosiłaby -18°C, podczas gdy obecnie wynosi ona +15°C.

Jednak działalność człowieka powoduje zwiększanie się w atmosferze ilości gazów cieplarnianych, szczególnie dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu, które wzmacniają efekt cieplarniany, skutkiem czego wzrasta temperatura na ziemi. To spowodowane przez człowieka dodatkowe ocieplenie nazywane jest „wzmocnionym” efektem cieplarnianym.

Dowiedz się więcej o mierzeniu ilości gazów cieplarnianych.